KŌN-Ω
Lokacija:
Slavonija
Datum:
18. svibnja 2025.
Projekt KŌN-Ω rezultat je detaljnog promišljanja prostora u kojem se susreću dva jasno prepoznatljiva arhitektonska i dizajnerska jezika – Mid-century modern i Japandi. Ovaj spoj oslanja se na temeljne principe jasnoće linija, funkcionalnosti i izražavanja prirodnih materijala, oblikujući interijer koji reflektira suvremen život s naglaskom na udobnosti i trajnosti.
Cijeli interijer KŌN-Ω ističe se arhitektonskom jasnoćom, promišljenom prostornom organizacijom te pomno biranim materijalima koji zajedno čine skladnu cjelinu prilagođenu svakodnevnim potrebama suvremenog života.
Centralna zona stambenog prostora osmišljena je kroz otvoreni plan gdje dominira kuhinja kao prostorno i funkcionalno središte. Monumentalni otok duljine 350 cm, izveden u prirodnom orahu s elementima inoxa, postaje središnja točka okupljanja i svakodnevnih aktivnosti. Gornji kuhinjski elementi te hladnjak također su izrađeni od inoxa, čime se postiže jasna teksturalna i vizualna suprotnost toplim, drvenim površinama. Vizualni naglasak daje i vertikalna konstrukcija kamina visine 5 metara, izvedena u hrastu s decentnim reljefnim pločicama, koja u prostoru jasno ističe visinsku dimenziju te povezuje prizemnu zonu s galerijskim prostorom.
Stepenište, oblikovano kao lebdeća konstrukcija s ogradom od čeličnih sajli, predstavlja iznimno važan arhitektonski element koji dodatno potencira otvorenost i prozračnost prostora. Galerijski dio, na koji stepenište vodi, koncipiran je kao jasno definiran radni prostor s atmosferom suvremenog uredskog ambijenta. Velika staklena stijena proteže se cijelom dužinom galerije, omogućavajući ulaz dnevnog svjetla koje formira stimulativnu radnu okolinu. Kao dopuna radnoj funkciji prostora, dizajnirana je ugodna niša ispod prozora, klupa koja služi kao mjesto predaha ili za čitanje.
Prostorna dinamika jasno je izražena i u hodniku koji je arhitektonski tretiran netipično široko, oplemenjen svjetlarnicima na stropu. Time prostor hodnika postaje svojevrsna dnevna galerija, gdje se izmjenjuje prirodno svjetlo, pružajući promjenjivu atmosferu i vizualnu raznolikost tijekom dana.
Iz ovog prostora ulazi se u kućno kino, prostoriju kojoj je posvećena posebna pažnja u smislu akustike i atmosfere. Zidovi obloženi akustičnim panelima te pod prekriven mekanim tepisonom osiguravaju optimalne uvjete za doživljaj zvuka i ugodu boravka. Zagasito narančasta sofa dodaje prostoru vizualni identitet, definirajući ga kao zonu namijenjenu odmoru i opuštanju.
Master spavaća soba obilježena je izrazitim minimalizmom i promišljenom teksturalnom igrom - betonske površine kontrastirane su mekoćom tkanina, dok krevet u zagasito-narančastoj koži prostoru daje snažan karakter. Pripadajuća kupaonica nastavlja minimalističku estetiku kroz beton i inox detalje, dok toplina hrastove konzole umivaonika te ugrađena sauna prostor čine posebno ugodnim za svakodnevne rituale.
Predprostor, definiran jednostavnošću kombinacije oraha i hrasta, dodatno je oplemenjen svjetlarnikom koji stvara specifičnu svjetlosnu atmosferu. Iz njega se pristupa drugoj kupaonici koja ponavlja materijalne principe master kupaonice, ali je dopunjena samostojećom kadom kao centralnim elementom opuštanja.